Musíme žít se stresem?

V současnosti se zdá, že není jiná možnost. Přesto ale jsou lidé, kteří si na stres nestěžují. Vypadají, že jsou v klidu a pohodě.

Je možné, že jsme různí lidé? Různé typy lidí? Naše obličeje o tom přece vypráví své. Někdo je víc racionální, někdo víc podléhá pocitům a někdo jde pevně za svým cílem. Kdo z těchto tří základních typů podléhá stresům nejvíce? Zřejmě ten, který je nejcitlivější na vnímání pocitů, ten je nejohroženější. Stres však do jisté míry působí na každého.

Ve střední Evropě každý druhý člověk trpí stresem. Příčiny jsou různé. Může jít o mnohonásobné přetížení, neustálý tlak na výkon a termíny, neustálé vyrušování během pracovních povinností nebo jednotvárná práce.

Co se děje s naším tělem, když jsme ve stresu? Stres totiž postihuje nejen psychiku, ale i tělo. Ovlivňuje náš metabolismus a naše tělesné pochody. Naše tělo funguje jako elektrárna. Při výrobě energie, kterou nutně potřebujeme k životu, vzniká též odpad. Za normální klidné situace každá naše buňka dokáže odpad odbourat. Při stresové situaci se však odpad nahromadí. Odpad výroby energie jsou tak zvané volné radikály. Když nejsou volné radikály neutralizovány, začnou napadat buňky vlastního těla. Produkce energie následkem této situace klesá. Jsme unaveni a nedokážeme se koncentrovat. Dochází k oxidačnímu stresu, který škodí našemu tělu i duchu.

Co pomáhá proti oxidačnímu stresu? Můžeme si pomoci nenáročnými a přitom neobyčejně účinnými cviky nebo alespoň rekreačním, ale pravidelným sportováním. Také nám pomohou vitamíny, minerály a stopové prvky. Stejně jako cílený pohyb i potravinové doplňky nám pomohou k zklidnění těla, mysli i duše a tím k cílenému zharmonizování . Velmi účinný proti oxidačnímu stresu je např. chlorofyl obsažený v zelenině. Nesmíme ale přehánět. Ne všichni dokážeme správně strávit velké množství čerstvé stravy. Méně je tady optimální. Dále nám pomůže zelený čaj, který je možné popíjet téměř během celého dne, také vitamín E a selen, které zas opatrně dávkujeme.

Pak je třeba v buňkách podnítit normální produkci energie. Zde účinně pomohou: vitamíny B, cholin,koenzym Q 10 a železo, vše pečlivě dávkujeme. Také dechová cvičení a snaha o přetváření vztahů v pracovních kolektivech i rodinách jsou účinná.

Mgr. Libuše Hotová
Mám zájem o řešení tohoto problému


Štítky: streskineziologieone brain

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!

Další články